Ta polisa to właściwie ubezpieczenie na wypadek śmierci.

2020-08-30 18:12:37, komentarzy: 0

O ubezpieczeniu na życie zaczynamy przeważnie myśleć wtedy, gdy na świecie pojawiają się dzieci. To produkt, który wiąże się z poczuciem odpowiedzialności za bliskich.

 

Ubezpieczenie na życie to właściwie ubezpieczenie na wypadek śmierci. Polega ono na tym, że jeśli ubezpieczony umrze, to osoby przez niego wskazane otrzymają wypłatę określonej z góry sumy. To rozwiązanie, które często jest wybierane w przypadku zaciągania zobowiązań finansowych, takich jak np. kredyty mieszkaniowe.

– Polisa na życie zapewnia otrzymanie świadczenia, które powinno pokryć miesięczne koszty i pomóc w realizacji planów rodziny w niezwykle trudnej sytuacji, jaką jest utrata bliskiej osoby i co za tym idzie, często źródła dochodu. 

Z badań przeprowadzonych przez POLISA-ŻYCIE wynika, że polisę na życie ma aż 44 proc. Polaków, ale część z tych ubezpieczeń to z pewnością ubezpieczenia oszczędnościowe, inwestycyjne oraz o niskiej sumie ubezpieczenia. Popularnością cieszą się zwłaszcza grupowe pracownicze ubezpieczenia na życie z sumami ubezpieczenia rzędu 5-10 tys. zł, które nie zabezpieczą potrzeb rodziny po śmierci ubezpieczonego, ale zapewnią środki na pochówek i nagrobek.

 

Polisa na życie może nie tylko zabezpieczyć rodzinę na wypadek naszej śmierci, ale też może pełnić rolę poduszki finansowej na wypadek różnych przeciwności losu.

– Ubezpieczenia na życie oferują chociażby wsparcie finansowe na okoliczność nieszczęśliwych wypadków, uszczerbków na zdrowiu, pobytów w szpitalu, operacji i zabiegów, rehabilitacji czy zachorowań, takich jak nowotwory, udary mózgu czy zawały serca.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie

 

Na koszt polisy wpływa zakres ochrony oraz suma ubezpieczenia.

– Składka dobrze dobranego ubezpieczenia na życie powinna wynosić ok. 4-8 proc. wynagrodzenia, a mimo to daje ona sumę ubezpieczenia o wartości nawet dziesięciokrotności rocznego wynagrodzenia lub więcej. 

Dodatkowo panuje ogólna zasada, że jeśli jest się jest młodszym i zdrowszym, składka będzie niższa, dlatego warto sięgnąć po ubezpieczenie zanim spotka nas jakaś choroba.

Najważniejsze, aby polisa była dopasowana do indywidualnych potrzeb i chroniła w jak najpełniejszym zakresie. Kupując ubezpieczenie na życie warto zadać sobie kilka pytań, aby sprawdzić, czego w danym momencie potrzebujemy i czy to, co zamierzamy kupić, spełni te potrzeby. Te pytania to: czy przedmiot ubezpieczenia obejmuje to, co chcę chronić (np. życie, zdrowie swoje lub bliskich), czy zakres ubezpieczenia obejmuje zdarzenia, których się obawiam (np. zachorowanie na nowotwór, pobyt w szpitalu czy niezdolność do pracy zarobkowej), czy w danym ubezpieczeniu nie występują takie wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności, które spowodują, że w moim konkretnym przypadku ubezpieczenie okaże się zupełnie nieprzydatne?

 

Ubezpieczyciele przeprowadzają analizę naszych potrzeb, której wynik odpowiada na te pytania i pozwala dobrać odpowiednią ofertę ubezpieczeniową. Wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności stosowane przez ubezpieczyciela zawsze znajdziemy w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

– Kluczowa jest rozmowa z profesjonalnym doradcą, który pomoże w przygotowaniu oferty adekwatnej nie tylko do osobistych potrzeb, ale też możliwości finansowych.

« powrót

Dodaj nowy komentarz